MEHMET NAZİF ŞAHİNOĞLU HOCA EBEDİ ALEME UĞURLANDI | MEHMET NAZİF ŞAHİNOĞLU HOCA EBEDİ ALEME UĞURLANDI

MEHMET NAZİF ŞAHİNOĞLU HOCA EBEDİ ALEME UĞURLANDI

NAZİF ŞAHİNOĞLU HAKKA YÜRÜDÜ

 MEHMET NAZİF ŞAHİNOĞLU HOCA EBEDİ ALEME UĞURLANDI

Ömrünün büyük kısmını Türkiye’nin önemli üniversitelerinden biri olan Erzurum Üniversitesinde geçiren, hem öğrenen hem de öğreten Doğu Dilleri uzmanı Prof. Dr. Mehmet Nazif Şahinoğlu uzun süre devam eden hastalığına yenik düşerek vefat etti. 11 Haziran 2018 Kadir Gecesi sabaha karşı vefat eden Mehmet Nazif Şahinoğlu’nun cenazesi İstanbul’da Beylikdüzü Fatih Sultan Mehmet Camii'nde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrasında Gürpınar Kabristanına defnedildi.

40 yıl birlikte çalışan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma; değerli ilim adamı Prof. Dr. Mehmet Nazif Şahinoğlu’nun ebedi yolculuğa uğurlandığı esnada toplanan dostlarına şunları söyledi:

‘Mehmet Nazif Şahinoğlu ile 40 yıl birlikte çalıştık. Nazif abinin hayatına şahit olan buradaki Müslümanalar, dostları,  arkadaşları ve talebeleri olarak şahidiz ki Nafiz abi hep Müslümanlar için çalıştı. Allah’a olan kulluğundan taviz vermedi. Allah rahmet etsin. Allah onu cennetin en güzel yerini versin. Kadir gecesinde vefat etti. Hepimiz ondan razıydık.’

12 Eylül 1980 ve 28 Şubat 1997 askeri darbe dönemlerinde mağduriyetler yaşayan Mehmet Nazif Şahinoğlu’nun cenazesine Eski başbakan yardımcısı ve Nazif hocanın görev yaptığı dönemde Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğünü yapan Beşir Atalay, Erzurum MTTB Camiası Derneği Başkanı Salih Akverdi, Türkiye’nin birçok yerinden gelen öğrencileri,  sivil toplum üyeleri, talebeleri ve sevenleri katıldı.

1936 yılında Trabzon Vakfıkebir Güney (Esentepe) Köyü’nde dünyaya gelen, İstanbul’da Osmanlının son dönem seçkin alimlerinden ders alan, istikametini hiç bozmayan, disiplinli, vakarlı, öğrencilere yaptığı yardımseverliği ile bilinen, 1980’ li yıllardaki hocaların Nazif Abisi, sonraki dönemlerin ise Nazif Hocası olarak bilinen ve kendisinden çok şey öğrendiğimiz, Tevhid, İstikamet ve Vahdet konularında hassasiyet sahibi olan değerli hocamıza Allah rahmet eylesin.

En son hastanede tedavi görürken Erzurum MTTB Camiası Derneğinden bir heyetle yaptığımız ziyaretin ardından kaleme aldığım ‘Değerleri ve İlkeleri Olan Bir İlim Adamı Nazif Şahinoğlu’ başlıklı yazımı bu vesileyle tekrar dikkatinize sunuyorum.

 

http://www.dunyabizim.com/nazif-sahinoglu/27866/degerleri-ve-ilkeleri-olan-bir-ilim-adami-nazif-sahinoglu

Mahmut Balcı